{"id":4,"date":"2017-08-30T16:32:24","date_gmt":"2017-08-30T16:32:24","guid":{"rendered":"http:\/\/jacques-brooijmans.nl\/?page_id=4"},"modified":"2025-07-18T16:20:56","modified_gmt":"2025-07-18T16:20:56","slug":"scholen","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/?page_id=4","title":{"rendered":"LESPAKKETTEN"},"content":{"rendered":"\n<p><\/p>\n\n\n\n<p>LESBRIEF <em>MORGEN KAN HET ANDERS ZIJN<\/em> (16+)<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Nederland: voor eindexamenklassen en bovenbouw HAVO en VWO<\/strong><br><strong>Belgi\u00eb: voor de derdegraads in het voortgezet onderwijs<br><\/strong><br><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-purple-color\">Jordi zit in het laatste jaar van de middelbare school, zonder zijn beste vrienden Brent en<br>Ilse. Hij besluit iets bijzonders te maken van dit jaar. Hij wil zich openstellen voor alles en<br>voor iedereen die in zijn leven opduikt. Zo raakt hij ge\u00efnspireerd door zijn klasgenote<br>Marieke, die steeds uitgesprokener voor democratische rechten vecht. De verliefde<br>Bj\u00f6rn, in politiek opzicht zijn tegenpool, brengt hem op zijn beurt onverwacht in<br>verwarring. Intussen trekt de Praagse kunststudente Irina hem haar spannende<br>wereld in. Gelukkig vindt hij houvast in de gesprekken met zijn grootvader.<\/mark><\/p>\n\n\n\n<p><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-purple-color\">Onzeker in het leven en de liefde begint Jordi te schrijven over alles wat hem bezighoudt: hoe kunst, politiek en liefde samenhangen en hoe onvoorziene wendingen toekomst bieden. Een oud boek vol pleidooien voor vrijheid en verdraagzaamheid geeft hem daarbij inspiratie. Stap voor stap krijgt Jordi zicht op zichzelf en op een wereld vol maatschappelijke spanningen.<\/mark><\/p>\n\n\n\n<p><strong>LEERDOELEN<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul>\n<li>Inzicht in betekenis van democratie en democratische waarden<\/li>\n\n\n\n<li>Reflectie op de plaats van politiek in de samenleving<\/li>\n\n\n\n<li>Zelfinzicht betreffende politieke bewustwording<\/li>\n\n\n\n<li>Reflectie op de betekenis van kunst in de samenleving, van engagement,<br>van conservatisme en progressiviteit<\/li>\n\n\n\n<li>Inzicht in schrijfstijlen en genres<\/li>\n\n\n\n<li>Zich leren uitdrukken in verschillende schrijfstijlen<\/li>\n\n\n\n<li>Leeservaring plaatsen in een maatschappelijke en persoonlijke context<br><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>INLEIDING<\/strong><br>Morgen kan het anders zijn is een boek met veel lagen en verschillende thema\u2019s, zoals politiek, democratie,<br>liefde, vriendschap, kunst, reizen en familie. In het boek zijn ze op allerlei manieren met elkaar<br>verbonden. De politieke kant van het verhaal speelt zich af tegen de achtergrond van de liefde, en de<br>aandacht voor democratische waarden krijgt kleur in de zoektocht naar vrijheid en vervullende leefstijlen.<br><strong>Aan de slag<\/strong><br>Scholen kunnen op allerlei manieren met het boek aan de slag. In deze lesbrief staan een aantal mogelijke<br>werkvormen en opdrachten, waaruit iedereen het zijne kan halen. Het eerste deel van het lessenpakket<br>is gebaseerd op algemene thema\u2019s uit het boek, die aanleiding geven tot gesprekken, debatten<br>en schrijfopdrachten. In het tweede deel werken we met concrete fragmenten uit het boek. De twee delen<br>kunnen elkaar deels overlappen. Ieder kan het materiaal naar eigen inzicht gebruiken en combineren.<br><strong>Een leidraad voor elke bijeenkomst of les<\/strong><br>Begin de sessie met het (voor)lezen van fragmenten uit het boek. Bespreek dan een detail dat in de<br>fragmenten terugkomt. Vertel over de achtergrond van het onderwerp, het belang ervan, hoe het wordt<br>ge\u00efntroduceerd en hoe het zich ontwikkelt in het boek. Laat de leerlingen interageren met het boek en<br>het thema door middel van gespreksrondes, debatten en\/of schrijfopdrachten.<\/li>\n\n\n\n<li><br><em>Kies je voor \u00e9\u00e9n of meer lesuren, \u00e9\u00e9n of meer invalshoeken, of voor een korter of langer schrijversbezoek?<br>Alles kan. Je kunt ook vakoverschrijdend werken: bij Nederlands, burgerschapskunde\/actief<br>burgerschap of maatschappijleer.<\/em><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>DEEL 1<\/strong><\/li>\n\n\n\n<li><strong>Algemene stellingen, discussies en schrijfopdrachten aan de hand van <em>Morgen kan het anders zijn<\/em><\/strong><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>Algemene stellingen over <em>Morgen kan het anders zijn<\/em><\/strong><\/li>\n\n\n\n<li>Het is belangrijk dat politieke onderwerpen aan bod komen in romans.<\/li>\n\n\n\n<li>Democratie is een heel geschikt onderwerp voor een roman.<\/li>\n\n\n\n<li>Een goede roman is geschikt voor elke leeftijd.<\/li>\n\n\n\n<li>Een fictieverhaal met heel uitgesproken idee\u00ebn is een slecht boek<\/li>\n\n\n\n<li>De beste boeken zijn tijdloos<\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>Discussies die <em>Morgen kan het anders zijn<\/em> kan oproepen<\/strong><\/li>\n\n\n\n<li>Denk je dat jij verliefd kunt worden op iemand die totaal anders in de wereld staat dan jij?<\/li>\n\n\n\n<li>Vind jij jezelf een politiek betrokken mens? Leg uit wat er achter je antwoord zit, wat je wel en<br>niet belangrijk vindt in het leven.<\/li>\n\n\n\n<li>Je weet nooit welke keuzes er in een samenleving boven komen drijven. Bedenk wat jou bang<br>zou maken en waartegen je je stem zou laten horen.<\/li>\n\n\n\n<li>Welke waarden vind jij heel belangrijk voor een goed bestaan en zou je altijd verdedigen?<\/li>\n\n\n\n<li>Wat heb jij de wereld te bieden? Welke bijdrage wil je leveren?<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek speelt de tegenstelling \u2018eigen initiatief nemen\u2019 en \u2018accepteren wat je overkomt\u2019.<br>Hoe kijk jij daartegenaan? Hoe ga je daarmee om? Kun je een voorbeeld noemen?<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek gaan Jordi en Ilse heel vrij met elkaar om. Ze geloven ook niet in monogamie. Hoe<br>denk jij daarover? Welke vrijheid zoek jij in liefdesrelaties? Waar liggen voor jou grenzen in<br>liefdesrelaties? Of zijn die er niet?<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek speelt kunst ook een grote rol. Vind jij kunst belangrijk in het leven? Denk je dat<br>mensen zonder kunst kunnen? Of is het volgens jou een voorwaarde voor een goed leven?<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek krijgt taal zelf speciale aandacht. De kracht van woorden en de schoonheid van<br>woordgebruik. Welke woorden hebben voor jou een grote of bijzondere kracht? Wat betekenen<br>ze voor je? Zou je een regel of zin kunnen noemen of maken waar veel schoonheid in zit?<br>Waar zit die in?<\/li>\n\n\n\n<li>Misschien is liefde wel het belangrijkste onderwerp in het boek. In feite is alles met de liefde<br>verbonden, ook democratie en politiek. Liefde voor onze wereld, voor kunst, en voor elkaar. In<br>dit boek zoeken de hoofdpersonen naar vrijheid en liefde, naar vrijheid in de liefde. Dat doen<br>ze in een politiek woelige samenleving, waarin de democratie onder druk staat. Zie jij een verband<br>tussen het soort samenleving en de beleving van liefde en vrijheid? Of staan ze los van<br>elkaar? Kun je kort beschrijven hoe je dat verband of de afwezigheid ervan ziet? Aan welke<br>voorwaarden moet een samenleving voldoen om mensen voluit van liefde en vrijheid te kunnen<br>laten genieten?<br><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>Schrijfopdrachten naar aanleiding van <\/strong><em><strong>Morgen kan het anders<\/strong> <strong>zijn<\/strong><\/em><\/li>\n\n\n\n<li>In het boek staat een ingezonden brief aan een krant (p. 229-234). Kies zelf een onderwerp en<br>schrijf een kort ingezonden stuk van ongeveer 300 woorden. Wees helder over je bedoelingen<br>en probeer mensen ervan te overtuigen dat je iets aankaart wat gehoord moet worden.<\/li>\n\n\n\n<li>Jordi schrijft pleidooien, als verhaaltjes die telkens anders klinken. In feite doet hij dat om zijn<br>denken te scherpen, als deel van intens en bewust leven. Bedenk een onderwerp waarvoor jij<br>een pleidooi zou kunnen en willen schrijven.<br>       -Opdracht 1. Schrijf een korte motivatie voor je keuze voor je onderwerp, van ongeveer<br>200 woorden. Wat maakt het belangrijk of de moeite waard voor jou?<br>         -Opdracht 2. Schrijf een pleidooi in een zelfgekozen stijl. Wil je een korte beschouwing<br>schrijven, een sprookjesachtig verhaal of een parabel, of een kort en realistisch verhaal?<br>Het aantal woorden is afhankelijk van de gekozen stijl. <br>         -Opdracht 3. De hele klas krijgt de opdracht een pleidooi voor een bepaald begrip te<br>schrijven. In deze opdracht kiezen ze niet zelf, maar wordt er voor hen gekozen. Het<br>aantal woorden is te bepalen.<\/li>\n\n\n\n<li>Kies een citaat of uitspraak van Marieke uit de toegift van het boek (p. i-viii achteraan), waar je<br>graag een reactie op zou willen schrijven. Bijval, een tegengeluid of een ervaring \u2026 Alles kan<br>en mag. Schrijf ongeveer 200 woorden.<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek staat een korte schets van een politiek programma (p. 237-240). Maak zelf een<br>korte samenvatting van een politiek programma, bestaande uit vijf heldere hoofdpunten. Hoe<br>zouden die luiden?<\/li>\n\n\n\n<li>In het boek houdt Marieke een speech over democratie, over democratische rechten en waarden<br>(p. 242-251).  <br>          -Schrijf zelf een fragment uit een langere speech over democratie, van ongeveer 200<br>woorden. Het drukt de kern uit van wat democratie voor jou betekent. <br>           -Schrijf zelf een korte speech over een zelfgekozen onderwerp, van ongeveer 500<br>woorden. Stel je bij het schrijven voor dat je voor een publiek staat. Gebruik elementen<br>als herhaling en alliteratie. Let ook op de opbouw van je toespraak.<\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><strong>DEEL 2<\/strong><br><strong>Gesprekken en debatten aan de hand van fragmenten uit <em>Morgen kan het anders zijn<\/em><\/strong><\/li>\n\n\n\n<li><br><\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 1<\/mark>: Het idealisme van Brent, de beste vriend van hoofdpersoon Jordi. (p. 16-18)<br>Gespreksronde: Wie voelt zich een idealist? Wat zijn de grote idealen van deze tijd?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 2<\/mark>: De verwachtingen die Jordi\u2019s omgeving van hem heeft. (p. 23-24)<br>Gespreksronde: Heb je te maken met verwachtingen van je ouders of van anderen? Hoe pakken die uit? Heb je er last van? Is het te veel? Vind je dat er in het algemeen te veel van je verwacht wordt? Of vind je dat juist stimulerend?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 3<\/mark>: De eerlijkheid van de Londense muzikant Nick, zijn bekentenis van het plegen van plagiaat; Nick als klokkenluider. (p. 52-60)<br>Gespreksronde: Heb je weleens meegemaakt dat je last kreeg van je eerlijkheid? Dat je achteraf dacht: de volgende keer denk ik wel twee keer na? Wat vind je van de stap van Nick, die betrokken was bij het pikken van Jordi\u2019s lied en daarna tegen iedereen in met een bekentenis kwam? Dapper of dom?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 4<\/mark>: Jordi en Brent hebben vanaf de eerste klas een bijzondere band. Jordi en Ilse hebben een liefdesrelatie achter de rug. Daarnaast hebben Jordi en Brent ook diepere gevoelens voor elkaar gehad. Jordi heeft zeker verlangens ten opzichte van jongens. (p. 93-103 en 125-129)<br>Stelling: Verwarring over seksuele gevoelens maakt iedereen mee.<br>Stelling: Als je als jongen wat wil met een andere jongen, begin je niks met meisjes.<br>Stelling: We zitten met z\u2019n allen vast in te strakke liefdespatronen.<br>Gespreksronde: Hoe oprecht is de liefdesrelatie tussen Jordi en Ilse? Klopt die wel?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 5<\/mark>: Stemrecht vanaf 16 jaar, een goed idee? (p. 137-139)<br>Stelling: Democratie is het belangrijkste fundament voor onze samenleving.<br>Stelling: Ieder persoon heeft een eigen politieke verantwoordelijkheid.<br>Stelling: Stemrecht voor iedereen bij alle verkiezingen moet vanaf 16 jaar zijn.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 6<\/mark>: Het koesteren van onze cultuur. (p. 161-166)<br>Gespreksronde: We boffen met de cultuur waarin we leven.<br>Gespreksronde: Ieder persoon verdient seksuele, sociale en culturele vrijheid, ook in bijvoorbeeld China en Rusland.<br>Stelling: Hoe eerder landen als China en Rusland een samenleving als de onze hebben, hoe beter.<br>Stelling: De westerse samenleving is te arrogant tegenover andere landen.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 7:<\/mark> Pleidooi voor de onopvallendheid. (p. 209-218)<br>Gespreksronde: \u2018Ik wil liever niet opvallen\u2019 tegenover \u2018ik wil juist graag opvallen\u2019.<br>Stelling: Wie opvalt, bereikt meer in het leven.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 8<\/mark>: De open brief van Marieke aan een krant. (p. 229-234)<br>Gespreksronde: Zie jij onze samenleving als een wereld vol verworvenheden? Zo ja, welke zijn dat voor jou? Zo nee, kun je dat toelichten?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 9<\/mark>: Engagement wordt je soms aangerekend. (p. 234-236)<br>Gespreksronde: Ben jij zelf ge\u00ebngageerd? Op welke punten? Uit je dat weleens? Hoe wordt erop gereageerd? Zijn er reacties die je herkent? Vergelijk je jouw situatie weleens met anderen? Met wie? En denk je dan: het kan veel beter, of juist slechter? Wie is nooit ge\u00ebngageerd? Maak jij je weleens ergens druk om? Waarover?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 10<\/mark>: Pleidooi voor de democratie. (p. 242-251)<br>Gespreksronde: In het fragment wordt geen naam genoemd. Hoe vind je dat? In het boek wordt ook een oorlogszuchtige leider in Oost-Europa genoemd. Vind je dat zijn naam genoemd moet worden, of niet? Heb je een idee wat de reden is? Wat vind je daarvan?<br>Gespreksronde: Maak jij je weleens zorgen om de democratie? Wat zijn de aanleidingen? Of denk je dat het niet nodig is? Nooit? Of wanneer misschien wel?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 11<\/mark>: Jordi komt op pleidooien voor ruimdenkendheid en wellevendheid. (p. 292-294)<br>Gespreksronde: Waar zie jij de verschillen tussen ruimdenkendheid en wellevendheid? Waarin overlappen ze elkaar? Welke van de twee spreekt je het meeste aan?<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 12<\/mark>: Kan iemand die totaal anders denkt dan jij een vriend van je zijn? (p. 298-304 en 400-412)<br>Gespreksronde: Heb jij een vriend (of vrienden) die totaal anders zijn of denken dan jij? Wat zijn de verschillen? Hoe gaan jullie met elkaar om?<br>Stelling: Je kunt alleen een relatie hebben met iemand die politiek hetzelfde denkt als jij.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 13<\/mark>: Conservatisme en progressiviteit. (p. 528-540)<br>Gespreksronde: Denk jij weleens over deze termen na? Wat betekenen ze voor jou? Waar plaats je jezelf? Wat wil je zijn? Of heb je geen idee?<br>Stelling: Conservatisme en progressiviteit zijn alleen maar lastige hokjes.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 14<\/mark>: Originaliteit. (p. 585-586)<br>Gespreksronde: Vind je het belangrijk om origineel te zijn? Of neem je ook graag iets van anderen aan of over? Kun je een gedachte of idee noemen die je van anderen hebt overgenomen? En was dat dan vol overtuiging?<br>Stelling: Hoe origineler je bent, hoe beter.<br>Stelling: Waarheden delen met elkaar helpt de wereld vooruit.<br>Stelling: Idee\u00ebn met elkaar delen is belangrijker dan originaliteit.<br>*<\/li>\n\n\n\n<li><mark style=\"background-color:rgba(0, 0, 0, 0)\" class=\"has-inline-color has-vivid-cyan-blue-color\">Fragment 15:<\/mark> Francis Fukuyama, die <em>Het einde van de geschiedenis<\/em> en de laatste mens schreef. (p. vii achteraan)<br>Stelling: De wereld is nooit af, we zullen blijven zoeken naar verbetering.<br>Stelling: Ook als de mens het perfecte systeem gevonden heeft, zal hij strijd zoeken.<br>Stelling: Strijd om iets nieuws of iets anders zit in de mens.<\/li>\n\n\n\n<li><\/li>\n\n\n\n<li><em>Het fragment over Francis Fukuyama staat achter het eigenlijke verhaal, tussen \u2018fragmenten uit toespraken en uitspraken van personage Marieke\u2019. Tegelijk horen die wel bij het boek.<br>Gespreksronde: Vinden jullie de toegift aan het boek een toegevoegde waarde of niet? Vinden jullie dat ze bij het boek horen? Vind je het prettig om nog op zulke stukjes met idee\u00ebn en gedachten te kauwen?<br>Gespreksronde: Wie zegt: voor mij hoeven die citaten niet? Wie zegt: ik vind ze een waardevolle toevoeging?<br>Wie zegt: voor mij hoeven ze niet, maar voor anderen misschien wel \u2013 ze zitten niemand in de weg?<\/em><\/li>\n\n\n\n<li>*********************************************************************************************************************<\/li>\n<\/ul>\n\n\n<p>Lespakketten<strong> rond &#8216;Het jaar van de veranderingen&#8217; en &#8216;het jaar van de onthullingen&#8221;.<\/strong><\/p>\n<p>In samenwerking met mijn uitgeverij Clavis heb ik lespakketten ontwikkeld rond\u00a0mijn boeken &#8216;Het jaar van de veranderingen&#8217; en &#8216;Het jaar van de\u00a0onthullingen&#8217;. Ze kunnen in het derde en vierde\u00a0leerjaar van het voortgezet onderwijs\u00a0behandeld worden.<\/p>\n<p>De pakketten zijn flexibel te gebruiken, het niveau en\u00a0de opzet zijn altijd aan te passen aan specifieke omstandigheden.<\/p>\n<p>In de twee boeken, een tweeluik,\u00a0is het hoofdpersonage Astrid, een meisje dat te maken krijgt met een stiefvader die\u00a0elke bodem van veiligheid en geborgenheid onder haar voeten wegslaat. Sinds haar zesde heeft ze haar\u00a0biologische vader niet meer gezien. In het tweede boek gaat ze op zoek naar hem.<\/p>\n<p><em>bildungsromans of ontwikkelingsromans<\/em><\/p>\n<p>De boeken worden beschouwd als\u00a0<em>bildungsromans<\/em>\u00a0of\u00a0<em>ontwikkelingsromans<\/em>. In de pakketten wordt daaraan aandacht besteed (wat zijn dat? welke andere soorten romans ken jij?), de veranderingen die Astrid ondergaat, worden besproken en benoemd.<br \/>Het\u00a0<em>realisme<\/em>\u00a0in het boek is ook een onderwerp, en de verbondenheid met\u00a0<em>maatschappelijke ontwikkelingen<\/em>.<\/p>\n<p>Dit tweeluik gaat over de plek van familie, de veranderingen in gezinnen, allerlei ontwikkelingen die te maken hebben met\u00a0 nieuw samengestelde gezinnen of families.\u00a0 Het gaat over het recht op geluk, en: wie houdt rekening met wie? Sommige situaties worden iemand opgedrongen -moeten kinderen zich altijd neerleggen bij de beslissingen van hun ouders en er het beste van maken, kan dat in redelijkheid altijd van ze gevraagd worden?\u00a0Of moeten ouders rekening houden met de gevoelens en het (ontbreken van) welbevinden van hun kinderen?<\/p>\n<div class=\"img_caption none\">\n<p><img decoding=\"async\" class=\"caption\" title=\"Het jaar van de veranderingen, jeugdroman over grote veranderingen in een familie\" src=\"http:\/\/jacquesbrooijmans.nl\/images\/stories\/het%20jaar%20van%20de%20veranderingen.jpg\" alt=\"\" \/><\/p>\n<p class=\"img_caption\">Het jaar van de veranderingen, jeugdroman over grote veranderingen in een familie<\/p>\n<\/div>\n<p>Aan de hand van de boeken worden begrippen als identiteit, onafhankelijkheid, ego\u00efsme en (on)geluk besproken. Dat gebeurt mede aan de hand van stellingen, zoals: Astrid is een voorbeeld, of Jongens gaan anders om met familieproblemen dan meisjes.<\/p>\n<p>De afgelopen tijd heb ik op verschillende manieren zelf deelgenomen aan\u00a0de behandeling van de pakketten op scholen.<br \/>Soms kom ik alleen aan het slot, als afsluiting van het lezen van het boek (de boeken) en\u00a0een paar lessen erover, soms ook kom ik niet alleen aan het slot maar ook aan het begin, nog voor het lezen, en praat over schrijversschap, uitgevers, redacteuren en mijn thema&#8217;s, bespreek ook de buitenkant van de boeken, de omslagtekst, kortom alles wat direct en snel op te nemen is. En een enkele keer kom ik zelf niet, maar weet ik wel dat de behandeling van het pakket en de begeleiding van het lezen op niveau zijn uitgevoerd.<\/p>\n<p><strong>*<\/strong><\/p>\n<p><strong>Homoseksualiteit als verplicht onderwerp op scholen.<\/strong><\/p>\n<p>Sinds vorig jaar is homoseksualiteit een verplicht onderwerp op scholen.<br \/>In een aantal van mijn boeken is homoseksualiteit een van de hoofdonderwerpen, in andere boeken\u00a0komt het meer terloops aan de orde.\u00a0Altijd\u00a0is homoseksualiteit in mijn boeken iets dat vanzelfsprekend bij het leven hoort en dat iedereen op elk moment kan tegenkomen.<br \/>Mensen zijn verschillend, en reageren ook verschillend op wat ze zien en meemaken.\u00a0Uiteenlopende achtergronden kunnen mensen scherp tegenover elkaar zetten maar soms ook verrassend bij elkaar brengen.\u00a0Als dat laatste gebeurt, blijkt er een onderstroom te zijn die sterker is dan wat ze allemaal als bagage meedragen en die hen\u00a0naar dezelfde weg leidt.<br \/>Homoseksualiteit brengt mij\u00a0op onderwerpen als de verschillen tussen mensen, ook op de dwang en conformiteit waar velen op stuiten, op mannelijkheid en vrouwelijkheid, op verwachtingen en verlangens, op de vragen maar ook de kansen en mogelijkheden\u00a0in een wereld waarin we samen vooruit moeten binnen politieke en sociale systemen.<\/p>\n<div class=\"img_caption none\">\n<p><img decoding=\"async\" class=\"caption\" title=\"Tweesprong, jeugdroman over de verwarring in de liefde en eerlijkheid\" src=\"http:\/\/jacquesbrooijmans.nl\/images\/stories\/tweesprong.jpg\" alt=\"\" \/><\/p>\n<p class=\"img_caption\">Tweesprong, jeugdroman over de verwarring in de liefde en eerlijkheid<\/p>\n<\/div>\n<p><em>jeugdroman geen probleemboek<\/em><\/p>\n<p>Als\u00a0homoseksualiteit in een (jeugd)roman voorkomt, wordt zo&#8217;n boek vaak als &#8216;probleemboek&#8217; bestempeld.\u00a0Ook gebeurt nu wel eens het tegenovergestelde: het is helemaal geen\u00a0probleemboek. Bij het uitkomen van mijn boek &#8216;Tweesprong&#8217; in 2002 overkwam mij\u00a0 zelf dat laatste en dat stemde me\u00a0tevreden. Want natuurlijk wilde ik homoseksualiteit niet in de\u00a0probleemhoek drukken.<br \/>Maar uiteindelijk zijn het etiketten die volledig buiten mij staan. Anderen verzinnen ze en je kunt er vervolgens mee geconfronteerd worden.<br \/>Ik kan niet zeggen dat mijn boeken vrij zijn van conflicten en\u00a0ingrijpende of dramatische\u00a0gebeurtenissen. Daaruit voortkomende problemen vallen niet\u00a0 uit te sluiten. Wat ik zelf wil is me verdiepen in mensen, in de verhoudingen tussen mensen, in gedragingen en eigenschappen, in maatschappelijke verschijnselen en ontwikkelingen. Romans en niet in de laatste plaats jeugdromans\u00a0zijn daar heel geschikt voor.<\/p>\n<p>Bij de behandeling van homoseksualiteit op scholen kunnen mijn boeken hun eigen rol spelen.\u00a0Juist verbeelding, in deze gevallen\u00a0in realisme geworteld, kan inzichten verbreden, onderwerpen ontwapenen, gesprekken losmaken.<\/p>\n<p>&#8216;Tweesprong&#8217;, &#8216;Dwaalsporen&#8217; en &#8216;De vijfde jongen&#8217; zijn drie boeken waarin homoseksualiteit een hoofdrol speelt, altijd in het perspectief van andere hoofdonderwerpen.<br \/>In &#8216;Tweesprong&#8217;\u00a0\u00a0zijn dat\u00a0onvoorwaardelijke liefde, schuldgevoel en eerlijkheid.<br \/>In &#8216;Dwaalsporen&#8217; draait het om reacties van &#8216;de anderen&#8217; op\u00a0degene die iets wezenlijks van henzelf omverkegelt,\u00a0in dit geval\u00a0de jongen die weet dat hij een meisje is.<br \/>En in &#8216;De vijfde jongen&#8217;\u00a0spelen verschillende culturele achtergronden een hoofdrol.<\/p>\n<p>De boeken kunnen de behandeling van homoseksualiteit speels maken, verlevendigen en verdiepen. Ook rond deze boeken bestaan al kleine lespakketten die zonodig uitgebreid kunnen worden.<br \/>Met mijn uitgeverij Clavis\u00a0ben ik in overleg hoe we op de ontwikkeling\u00a0in het onderwijs rond deze onderwerpen kunnen ingaan en hoe we deze verhalen op een betaalbare manier beschikbaar kunnen stellen, op de aanvrage van scholen.<br \/>Vormen als &#8216;book on demand&#8217; is een moderne mogelijkheid om boeken die hun rol kunnen spelen binnen\u00a0vakken in het middelbaar onderwijs, aan scholen te kunnen aanbieden.<\/p>\n<p>Deze boeken kunnen zeker ook hun plek vinden binnen vakoverschreidende projecten waar Nederlands, maatschappijleer,\u00a0 kunstvakken en bijvoorbeeld ook geschiedenis\u00a0aan meedoen.<\/p>\n<p>Voor meer informatie: zie onder contact.<\/p>","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>LESBRIEF MORGEN KAN HET ANDERS ZIJN (16+) Nederland: voor eindexamenklassen en bovenbouw HAVO en VWOBelgi\u00eb: voor de derdegraads in het voortgezet onderwijsJordi zit in het laatste jaar van de middelbare school, zonder zijn beste vrienden Brent enIlse. Hij besluit iets bijzonders te maken van dit jaar. Hij wil zich openstellen voor alles envoor iedereen die &hellip; <\/p>\n<p class=\"link-more\"><a href=\"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/?page_id=4\" class=\"more-link\">Lees verder <span class=\"screen-reader-text\">&#8220;LESPAKKETTEN&#8221;<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":1,"featured_media":0,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/4"}],"collection":[{"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/1"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=4"}],"version-history":[{"count":16,"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/4\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":516,"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/pages\/4\/revisions\/516"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/jacques-brooijmans.nl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=4"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}